Aktualności i ogłoszenia - DPS Lubliniec

Pasja, wyobraźnia, determinacja, precyzja, wytrwałość.

Te słowa przewijały się wśród uczestników WTZ podczas zwiedzania Galerii Figur Stalowych w Częstochowie.

„Skup złomu przy czołgu” w Pruszkowie koło Warszawy to miejsce, w którym urodził się pomysł tworzenia rzeźb ze stali. Właścicielem złomowiska  i autorem tego wyjątkowego projektu jest „Jose” Mariusz Olejnik. Tworząc swoje pierwsze dzieło – stolik na bazie silnika samochodowego zapoczątkował powstanie 400 eksponatów. Do powstania tych niepowtarzalnych i pod każdym względem wyjątkowych dzieł zaprosił artystów plastyków w wielu krajach.

Nadając nowe życie najdrobniejszym śrubkom, silnikom, łańcuchom, kołom zębatym, podkładkom czy nakrętkom tworzył postaci z książek,  bajek i filmów. Jako fan motoryzacji skonstruował liczne pojazdy mechaniczne w tym kultowe marki samochodów czy motocykli.

Możliwość wejścia do pojazdu, dotknięcia ulubionej rzeźby sprawiły, że nasza ekipa poczuła się jak na planie filmowym. Korzystając z tej możliwości wchodziliśmy w rolę bajkowych bohaterów, mistrzów F1,  pogromców transformersów, przyjaciół lorda Vadera czy księżniczki Lei. Jak na prawdziwy plan filmowy przystało wszystkie nasze działania zostały utrwalone w materiale zdjęciowym.

Aby wystudzić emocje wzięliśmy udział w zajęciach, które pozwoliły realizować własne pomysły zainspirowane wystawą. Do tworzenia dzieł wykorzystaliśmy przygotowane przez organizatorów surowce wtórne.

Od tego momentu widząc plastikową butelkę, śrubkę czy nakrętkę nie widzimy odpadów a materiał do twórczej ekspresji.

Tekst opracowały : Anna Florek i Mira Kucharska. 

PUNKT NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ ORAZ MEDIACJI

 

14 lutego, jak co roku, obchodzimy Dzień Zakochanych tzw. Walentynki. Przygotowania do tego dnia rozpoczęły się kilka dni wcześniej. Czerwone serduszka robione wieloma technikami zdobiły dzisiejsze wnętrza. Z tej okazji wspólnie z Warsztatami Terapii Zajęciowej zorganizowana została zabawa taneczna, na którą zaproszeni zostali mieszkańcy Domu uczestnicy warsztatów oraz Panie z DPS w Koszęcinie. Wszyscy chętnie się bawili oraz brali udział w konkursach walentynkowych. W przerwie serwowana była kawa, herbata oraz ciasto. Miłym akcentem były rozdawane kwiatuszki oraz serduszka.

W dniu 30 stycznia 2020 roku WTZ odbyła się zabawa karnawałowa – bal przebierańców. Organizatorem zabawy była pracownia ceramiczna z pomocą pracowni krawieckiej, muzykoterapii, edukacyjnej. W czasie zabawy były prezentowane utwory z lat 80, 90 oraz przeboje na topie. Uczestnicy prezentowali różne przebrania. Niektóre były bardzo oryginalne i ciekawe. Jedna z uczestniczek była przebrana za cygankę, a druga za krakowiankę, a także za raperkę, była  też czarownica. W czasie zabawy uczestnicy wykazali się dużą aktywnością.

Tekst opracował Leszek Skibiński

Okres świąteczny to czas, kiedy przychodzi moment zadumy , zastanowienia i rachunku sumienia. To czas życzeń, życzliwości i wszelkiej pomyślności. Jak co roku cała społeczność Warsztatów Terapii Zajęciowej, kadra, pracownicy i Dyrekcja Domu Pomocy Społecznej w Lublińcu spotkała się w dniu 19 grudnia 2019 roku przy wigilijnym stole. Spędziliśmy przyjemnie czas w restauracji „Zakątek dobrego smaku” w Lublińcu, spożywając wigilijne potrawy i śpiewając kolędy. To było krótkie spotkanie, ale bardzo magiczne i energetyczne, dające siłę na wspólne nowe wyzwania jakie szykuje nam nowy rok. Jesteśmy zmotywowani i pewni, że w grupie jest moc i następny rok przejdziemy pozytywnie i efektywnie. Tekst opracowała Iwona Kukowka
W dniu 8 listopada 2019 roku w Miejskim Domu Kultury, odbyła się uroczystość związana z 25-leciem funkcjonowania Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lublińcu. Placówka znajduje się w strukturach Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Kochcickiej w Lublińcu. Z okazji jubileuszu zorganizowano wernisaż prac uczestników WTZ. Uroczystość swą obecnością zaszczycili między innymi: Starosta Powiatu Lublinieckiego Joachim Smyła, Wicestarosta Tadeusz Konina, Sekretarz powiatu Sylwia Fronczek, Wiceburmistrz Miasta Lubliniec Anna Jonczyk-Drzymała, Dyrektor PCPR Ilona Kozioł, dyrektorzy Domów Pomocy Społecznej, Środowiskowego Domu Samopomocy, goście z zaprzyjaźnionych warsztatów z Olesna, sponsorzy , byli pracownicy i uczestnicy WTZ, obecni uczestnicy z Rodzinami, przyjaciele. Szczególne podziękowania i wdzięczność złożono pod adresem założycielki WTZ byłej Dyrektor DPS Pauliny Lasek. Część oficjalną rozpoczął Dyrektor DPS Dariusz Szendzielorz, który powitał zaproszonych i obecnych na wystawie gości. Kierownik WTZ Anna Madziąg prowadząca warsztaty od początku ich istnienia, w swym wystąpieniu zaprezentowała krótką historię placówki, cele jakie realizują warsztaty w procesie rehabilitacji zawodowej i społecznej, podkreśliła ogromny wkład i zasługę rodziców w procesie terapii. Zaznaczyła, że placówka jest miejscem, gdzie osoby niepełnosprawne mogą pokazać to co potrafią najlepiej, a instruktorzy każdego dnia odkrywają ich nowe pasję i umiejętności, wspomagając ich i rozwijając zainteresowania , promując dzięki temu ich twórczość na wielu konkursach, festiwalach, spotkaniach integracyjnych. Z okazji jubileuszu i gali każdy z gości otrzymał upominki wykonane przez uczestników. Spotkanie odbyło się w serdecznej i wzruszającej atmosferze przy urodzinowym torcie i symbolicznej lampce szampana oraz suto zastawionym stole, przygotowanym przez firmę cateringową „Wozijadło” Pana Przemysława Jary, któremu serdecznie dziękujemy. Tekst opracowała Anna Madziąg.
Uczestnik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lublińcu Leon Samek pod kierunkiem terapeutki Joanny Łebek, osiągnął wielki sukces zdobywając wyróżnienie w XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „SZTUKA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH” pt. „Podróże moich marzeń”, organizowanym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Po etapie wojewódzkim praca wykonana techniką witrażu „Lot balonem – Dookoła świata”, została zakwalifikowana do etapu ogólnopolskiego. Z tej okazji laureaci zostali zaproszeni w dniu 13 listopada br do Pałacu Prezydenckiego, gdzie mieli możliwość zwiedzania jego wnętrz. Po wizycie w Pałacu, laureaci oraz grupa uczestników WTZ wraz z Panią Kierownik Anną Madziąg oraz opiekunami, brali udział w uroczystej Gali w Zamku Królewskim, gdzie zostały wręczone nagrody między innymi z rąk Pierwszej Damy Rzeczpospolitej Agaty Kornhauser-Duda oraz przedstawicieli Administarcji rządowej. Autorami konkursu byli uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, podopieczni środowiskowych domów samopomocy oraz niepełnosprawni z domów pomocy społecznej w pięciu kategoriach: malarstwo i witraż, rysunek i grafika, tkanina i aplikacja, rzeźba kameralna oraz fotografia. Galę uświetniły występy uczniów szkoły muzycznej i chór osób niewidomych i słabowidzących. Po części oficjalnej wszyscy goście gali zostali zaproszeni na poczęstunek, gdzie mogli podziwiać wyróżnione prace wyeksponowane w pięknym wnętrzu Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. Prócz zaszczytu i możliwości uczestnictwa w tak doniosłym przedsięwzięciu, uczestnicy WTZ zwiedzili Plac Piłsudskiego z oddaniem szacunku pod pomnikami oraz Grobem Nieznanego Żołnierza. Zwiedzili Ogród Saski położony w warszawskiej dzielnicy Śródmieście, po czym przeszli na Plac Zamkowy pod Kolumnę Zygmunta. Wszyscy uczestnicy tej wyjątkowej i energetycznej wycieczki byli pod wielkim wrażeniem miejsc, które mieli możliwość zobaczyć i zwiedzić. Tekst opracowała Iwona Kukowka
W okresie wakacyjnym uczestnicy WTZ brali udział w wycieczce do Parku Etnograficznego w Chorzowie. Na jego terenie zgromadzono 75 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej. Zgromadzone zabytki budownictwa ludowego pochodzą z Zagłębia Dąbrowskiego oraz pięciu podregionów Górnego Śląska: beskidzkiego, podgórskiego, pszczyńsko-rybnickiego, przemysłowego i lublinieckiego. Pomimo deszczowej pogody miło spędziliśmy czas zwiedzając budynki mieszkalne i gospodarcze, obiekty rzemieślniczo-przemysłowe oraz sakralne wraz z wyposażeniem wnętrz. Pobyt w Parku Etnograficznym w Chorzowie pozwolił nam przenieść się w zamierzchłe czasy przodków i poczuć atmosferę ówczesnego życia oraz zapoznać się z kulturą i obyczajami śląskimi. Tekst opracowała Joanna Łebek
„...Bo, gdy coś łatwo przychodzi Lub bez naszej pomocy powstaje Uważamy, że to takie proste, Ale tak nam się tylko wydaje.” Leopold Staff Uczestnicy pracowni haftu i krawieckiej Warsztatów Terapii Zajęciowej z Lublińca w dniu 29 sierpnia br. odwiedzili „Muzeum Chleba , Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie”. To właśnie w tym miejscu z szacunku dla tradycji i z potrzeby serca powstało muzeum, w którym mieszczą się eksponaty związane z wyrobem chleba. Każdy ze zwiedzających po ciekawej projekcji filmu „Chleb”, mógł wcielić się w rolę piekarza i po wyrobieniu ciasta upiec chlebek. Było to wzruszające doświadczenie, które mocno odbiło się w sumieniach, jak na co dzień obchodzimy się z chlebem, jak niewiele potrzeba do tego by go mogło zabraknąć. Wtedy ważne jest to, czy potrafimy się dzielić z innymi, troszczymy się o każdą kromkę, mamy szacunek do tych co ten chleb wypiekają. Następnym etapem zwiedzania muzeum była lekcja w dawnej klasie szkolnej, wcielenie się w rolę uczniów sprzed lat, nauka pisania rysikiem na kamiennych tabliczkach. Opiekunowie grupy mogli pełnić rolę Dyrektora szkoły, zasiąść za pięknym stylowym biurkiem, poczuć władzę i moc. Oprócz tego mogliśmy spędzić czas w starej kuchni, stylowym pokoju, a przede wszystkim zobaczyć sprzęty, którymi posługiwali się nasi przodkowie. Pani przewodnik była pod wrażeniem wiedzy naszych uczestników, którzy świetnie potrafili odpowiadać na zadane pytania związane z nazwaniem poszczególnych urządzeń i określeniem ich przeznaczenia. Po zwiedzaniu wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że to miejsce jest szczególne i wyjątkowe, niosące wielkie przesłanie ogromnego szacunku dla historii, tradycji i pamięci o naszych przodkach. Tekst opracowała Iwona Kukowka
Pięciu uczestników z pracowni krawieckiej, tkackiej i plastycznej brało udział w Regionalnym Konkursie Ekologicznym „Eko – Różanecznik Katawbijski”. Organizatorem konkursu było Gminne Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach. Zadaniem konkursowym było wykonanie w dowolnej formie różanecznika katawbijskiego, z wykorzystaniem materiałów ekologicznych lub poddawanych recyklingowi. Na konkurs nadesłano 33 prace w sześciu kategoriach wiekowych. W kategorii osób dorosłych, nasi uczestnicy byli bezkonkurencyjni i zajęli odpowiednio: I miejsce Arkadiusz Więcławik z pracowni krawieckiej, II miejsce Marta Borek z pracowni plastycznej, III miejsce Paweł Osadnik z pracowni tkackiej, oraz Anna Dudek i Patrycja Ochman z pracowni plastycznej otrzymały wyróżnienia. Serdecznie gratulujemy! Tekst opracowała Joanna Łebek

© 2005-2017 - Dom Pomocy Społecznej (DPS) Lubliniec