Wycieczka do Galerii Figur Stalowych w Częstochowie

Wycieczka do Galerii Figur Stalowych w Częstochowie

Pasja, wyobraźnia, determinacja, precyzja, wytrwałość.

Te słowa przewijały się wśród uczestników WTZ podczas zwiedzania Galerii Figur Stalowych w Częstochowie.

„Skup złomu przy czołgu” w Pruszkowie koło Warszawy to miejsce, w którym urodził się pomysł tworzenia rzeźb ze stali. Właścicielem złomowiska  i autorem tego wyjątkowego projektu jest „Jose” Mariusz Olejnik. Tworząc swoje pierwsze dzieło – stolik na bazie silnika samochodowego zapoczątkował powstanie 400 eksponatów. Do powstania tych niepowtarzalnych i pod każdym względem wyjątkowych dzieł zaprosił artystów plastyków w wielu krajach.

Nadając nowe życie najdrobniejszym śrubkom, silnikom, łańcuchom, kołom zębatym, podkładkom czy nakrętkom tworzył postaci z książek,  bajek i filmów. Jako fan motoryzacji skonstruował liczne pojazdy mechaniczne w tym kultowe marki samochodów czy motocykli.

Możliwość wejścia do pojazdu, dotknięcia ulubionej rzeźby sprawiły, że nasza ekipa poczuła się jak na planie filmowym. Korzystając z tej możliwości wchodziliśmy w rolę bajkowych bohaterów, mistrzów F1,  pogromców transformersów, przyjaciół lorda Vadera czy księżniczki Lei. Jak na prawdziwy plan filmowy przystało wszystkie nasze działania zostały utrwalone w materiale zdjęciowym.

Aby wystudzić emocje wzięliśmy udział w zajęciach, które pozwoliły realizować własne pomysły zainspirowane wystawą. Do tworzenia dzieł wykorzystaliśmy przygotowane przez organizatorów surowce wtórne.

Od tego momentu widząc plastikową butelkę, śrubkę czy nakrętkę nie widzimy odpadów a materiał do twórczej ekspresji.

Tekst opracowały : Anna Florek i Mira Kucharska. 

Więcej w tej kategorii: « Ogłoszenie

© 2005-2017 - Dom Pomocy Społecznej (DPS) Lubliniec